Jdi na obsah Jdi na menu
 


Viky

Nalezen v Brně - Židenicích v říjnu roku 2003. Obešli jsme dům od domu, ale nikomu nepatřil, nikomu nechyběl. U nás byl okamžitě doma, nadšený z mnoha kamarádů a dobrot.

Jednoho dne se zalíbil mladému páru. Měl s nimi žít v bytě. Svolila jsem a kocourka si odnesli. Prvních 14 dní jsme komunikovali pravidelně. Necítila jsem žádný problém. Zabydlení  proběhlo dobře, ale i tak jsem majitelům zdůraznila, že se mohou kdykoliv ozvat. Za měsíc dorazila sms, že kocourka kvůli alergii dali příbuzným, kterým se Viky moc líbil.

Musela jsem se posadit, abych byla schopna vytočit číslo a volat zpět. Hovor byl klidný. Své pocity jsem si nechala pro sebe a poprosila jsem o info, jak se kocourek v novém domově zabydlel. Běžely týdny a zprávy se mi nedostalo. 

Jednoho sobotního odpoledne jsem v davu nákupního centra zahléhla známé oči. Nejprve jsem nevěděla komu patří, ale pak se mi rozsvítilo. Zanechala jsem svého mužského s nákupním vozíkem a stanula před mladým párem. Byli překvapeni. Otevřeně a slušně jsem jim vysvětlila své pocity a zeptala se, zda shledávájí svůj postup korektním, zda je nikdy nenapadlo, že mne trápí nedostatek informaci o tom, jak se kocourkovi vede. Slečna pochopila a omlouvala se. Kocourek se má dobře, žije v České Třebové v domku se zahrádkou a kamarádí se nejvíce se psem. Současným majitelům se líbil již v době, kdy si jej ode mne vzali a to pak jejich rozhodnutí ulehčilo. Slečna vše vysvětlovala a mě bylo jasné, kdo z páru začal trpět "alergií". 

Vzduch se vyčistil. Rozešli jsme se s přáním krásných a klidných Vánoc. Pocit selhání ve mě zůstal na trvalo.

Ačkoli se každý z depozitářů stará o uctihodné množství zvířat, na každém jednotlivém mu velmi záleží. Mnohá z nich procházejí náročným léčením, jiná je nutno ochočit a převychovat či vše dohromady. Bez silného vztahu a pouta by tato činnost byla nemyslitelná. Mnozí svěřenci jsou v depozitu dlouhou dobu a jsou kusem našeho života.

A pak se objeví zájemce a při prvních problémech odevzdá kočku třetí osobě. Pečovatel nejen, že je zklamán takovým postupem, ale především nemá zprávy, zda konečný majitel bude o kočku pečovat s náležitou péči, bude ji očkovat, kastrovat. Že se pak pečovateli jeví jeho práce zcela zbytečná, to je jen střípek z pocitů, které v takové chvíli zažívá.   

Proto nám to prosím nedělejte.

Při předání kočky do péče podepisujete protokol, který obě strany zavazuje k určitému chování a vás mimo jiné k tomu, že pokud nebudete moci o kočku dále pečovat, kontaktujete nás a budeme záležitost řešit.  

 

Fotografie

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář